Choď na obsah Choď na menu
 


Rusi udajne vivrtali dieru do pekla !

28. 10. 2013

 Jedinečný vedecký projekt sa začal pred 40 rokmi v Sovietskom zväze. Jeho cieľom bolo navŕtať sa do zemskej kôry tak hlboko, ako je to možné.

Rusi vyvŕtali dieru do „pekla“
 

PRVÁ BUDOVA: V prvej etape sa Rusi dostali do hĺbky 7 600 metrov.Foto: Archív

 

Vŕtanie sa začalo 24. mája 1970 na polostrove Kola, na samom severe Ruska. V roku 1989 dosiahlo hĺbku 12 262 metrov. Je to najhlbšie umelo vytvorené miesto na Zemi. Vedci predpokladali, že o ďalších pár rokov dosiahnu až 15-tisíc metrov. Pre viaceré problémy však museli vŕtanie zastaviť.

V hĺbke 12 km bolo podstatne horúcejšie, ako čakali – namiesto 100 stupňov až 180 stupňov Celzia. V hĺbke 15 km sa čakalo až 300 stupňov a v takých podmienkach bolo vŕtanie technicky nemožné.

 
PEKLO: V Amerike sa šírila správa, že Rusi v diere počuli krik zatratených.
Foto: profimedia.sk

Vrt dodnes slúži na rôzne geofyzikálne experimenty. Vedcov prekvapilo, že v hĺbke 5 až 10 km je vrstva horniny mimoriadne rozpukaná a nasiaknutá vodou. Táto voda sa nemôže dostať na povrch, pretože skala nad ňou je pevná a nepriepustná. V hĺbke bolo tiež prekvapujúce množstvo vodíka. Koncom 90. rokov sa tento vrt dostal aj do povedomia Američanov. Na internete totiž začala kolovať fáma, že Rusi sa na Sibíri prevŕtali do pekla. Údajne sa dostali až do hĺbky 15 km a tam naďabili na veľkú dieru, v ktorej bolo viac ako tisíc stupňov Celzia. Spustili do diery schránku s prístrojmi, ktorá bola odolná veľkej horúčave. V nej bol aj mikrofón, ktorý vraj nahral krik zatratených.

Správu potom prinieslo viacero amerických novín a aj najväčšia kresťanská televízia TBN ako dôkaz existencie pekla. Dokonca odvysielala aj „záznam“ kriku tých, ktorí sa v pekle smažili...