Choď na obsah Choď na menu
 


Vysokohorská paranormálna bytosť

28. 10. 2013

 Desiatky horolezcov potvrdilo, že sa v kirgizskom Národnom parku Ala Archa stretli s neznámou nehmotnou bytosťou. K paranormálnym stretnutiam má pravidelne dochádzať v kamennej chate, ktorá slúži ako základný tábor pre horolezcov, ktorí chcú zdolať najvyšší vrch Ala Archy - Alamyudyun Peak s výškou 4 895 metrov. Aká tajomná bytosť tu v noci horolezcov pozoruje?

Kto sa prechádza po chate?
Kamenná chata, ktorú dala vybudovať pre horolezcov správa parku, sa nachádza vo výške 2100 metrov, a medzi horolezcami je veľmi obľúbená, napriek tomu, že v nej údajne straší. O vysokohorskom prízraku dobre vedia nielen správcovia parku, ale aj miestni obyvatelia, ktorí pred ním každého horolezca vystríhajú. Väčšina horolezcov však miestnym legendám neverí. Desiatky horolezcov sa však s prízrakom naozaj stretlo. V apríli roku 2009 sa s ním stretol aj ruský alpinista Alexej Kalašnikov, ktorý prespával v kamennej chate. V noci sa zobudil na nepríjemný pocit, že sa na neho niekto pozerá. Keď rozsvietil lampu, v strede miestnosti zbadal vysokú temnú postavu, ktorej výšku odhadol asi na tri metre. Všetko trvalo len pár sekúnd, a potom sa prízrak rozplynul a zmizol.

V júli toho istého roku sa v kamennej chate rozhodli prenocovať ďalší dvaja horolezci – Valerij Nazarenko a Vladimír Poltavskij. Obaja kamennú chatu veľmi dobre poznali, pretože pôsobili ako inštruktori Kirgizského zväzu alpinistov. Obaja popísali, že, keď sa navečer k chate približovali, videli, ako okolo nej chodí vysoká silueta človeka. Tajomná postava niekoľkokrát chatu obišla, potom vyskočila na strechu a zmizla. Horolezci po príchode chatu aj jej okolie skontrolovali, no nič podozrivé nenašli. Temná postava sa však ohlásila v noci, keď oboch horolezcov vystrašili ťažké kroky vo vnútri chaty. Obaja sa okamžite prebudili, rozsvietili svetlá, a zbadali temnú postavu, ktorá ihneď zmizla v jednom kúte chaty. Podobné zážitky popisovali aj ďalší horolezci, ktorí v kamennej chate prespávali.

Paranormálny jav sa preto rozhodol preskúmať ruský parapsychológ doktor Leonid Jakovlev, ktorý sa tiež rozhodol prespať vo vysokohorskej chate. So sebou si však zobral aj psa a kocúra, keďže vedel, že zvieratá dokážu vycítiť rôzne paranormálne bytosti.

Stretnutie s prízrakom sa uskutočnilo opäť v noci. Parapsychológ sa zobudil na vrčanie psa a mraučanie kocúra. Po otvorení očí zbadal vysokú temnú postavu, ktorá sa priblížila ku kocúrovi. Prízrak sa ho dotkol, a kocúr odletel o dva metre ďalej. Psa to rozzúrilo, a hneď sa k prízraku rozbehol. Temná postava však uskočila, a v momente zmizla za stenou chaty. Tej noci sa už prízrak neukázal. Kto alebo čo je neznámy prízrak, ktorý straší horolezcov v tejto kamennej chate? A prečo a objavuje len na tomto mieste?

Prízrak alebo halucinácia?
S tajomným prízrakom sa po určitom čase muselo zaoberať aj vedenie Národného parku Ala Archa, keďže svedectiev o stretnutí s tajomnou bytosťou pribúdalo. Správa parku preto vyzvala vedcov v Kirgizsku, v Rusku aj Číne, aby sa pokúsili vysokohorský fenomén preskúmať. Väčšina vedcov však odmietla s tým, že žiadny prízrak neexistuje, a vidiny horolezcov súvisia len s halucináciami, ktoré sú spôsobené nedostatkom kyslíka v riedkom vzduchu.

Mnoho záhadológov, ktorí sa týmto fenoménom zaoberalo si však myslí, že kamenná chata bola postavená na akejsi prestupovej bráne medzi naším a paralelným vesmírom. V tesnej blízkosti chaty boli totiž pozorované aj neznáme lietajúce objekty zoskupené do formácií. Boli to akési podlhovasté telesá, ktorých dĺžku pozorovatelia odhadli na viac ako kilometer! Niekedy sa dokonca z týchto veľkých objektov oddelili menšie, ktoré lietali po okolí. Niektorí preto špekulujú, či tajomný prízrak z chaty nesúvisí s neznámymi lietajúcimi objektmi, ktoré sa tu tiež pravidelne ukazujú. Paranormálne javy v okolí vrchu Alamyudyun Peak by preto bolo potrebné viac preskúmať, aby sa zistilo, či sú to naozaj len halucinácie horolezcov alebo sa tam niečo divné skutočne deje. Vedci sa však týmito javmi zatiaľ nechcú zaoberať.