Choď na obsah Choď na menu
 


Američania vyrábaju prevratné bezpilotné lietadlá ...

2. 12. 2013

Pentagon pripravuje prevratné bezpilotné lietadlá. Cieľom je vytvoriť drony, ktoré budú ako lietajúce vtáky

Američania začali s priekopníckym projektom bezpilotných lietadiel (dronov), ktoré majú byť dokonalou kópiou vtákov. Podľa predbežných informácií má byť ich konštrukcia taká bezchybná, že ich pozorovateľ na oblohe nebude vedieť rozoznať od krídel operencov.

Maveric - Nové super lietadlo
 

 

 

 

 

 

 

 

Takto by mal vyzerať Maveric 

Američania chcú 36 kusov

Celý projekt má zastrešiť firma Prioria Robotics z Floridy a zatiaľ sa počíta s minimálne 36 kusmi. Spoločnosť už dostala od amerických armádnych zložiek finančnú dotáciu 4,5 milióna dolárov na spomínané kusy.

„Armáda mala špeciálnu požiadavku, aby stroj vyzeral prirodzene,“ povedal viceprezident spoločnosti Derek Lyons, píše portál Wired. Floridská firma teda vsadila na vzhľad pripomínajúci lietajúceho vtáka.

Ako má celý špionážny stroj s pomenovaním Maveric vyzerať? Pôjde o lietadlo, ktorého váha nepresiahne 1 kilogram. Jeho schopnosti však budú výnimočné – ak sa vývoj podarí podľa predstáv, každý maveric bude schopný letieť rýchlosťou až 100 km/h a dosiahnuť výšku až 7,6 kilometra.


Za každého počasia

Keď dron presiahne výšku 100 metrov, jeho motor nebude vôbec počuť. Okamžité nasadenie špionážneho lietadla zaberie približne 5 minút a celú obsluhu stroja zvládne iba jeden človek.

Problémom pre stroje nebudú mraky, dážď, sneženie ani ostré slnko. Svoju misiu bude zaznamenávať jednu celú hodinu a výmena batérie na zemi by mala trvať približne 30 sekúnd. Každý dron bude mať „špeciálnu garáž“, do ktorej po skončení misie s cennými dátami priletí.

Pracujú aj na „hypersonickom špiónovi“

Aktuality.sk už začiatkom tohto mesiaca informovali o vývoji iného superlietadla, ktoré má pod palcom iná americká firma - Lockheed Martin. Pentagon jej dal kompetencie na projekt hypersonického (nadzvukového) špionážneho lietadla Blackbird SR-72. Superlietadlo má nahradiť slávny stroj SR-71 a už dnes sa skloňujú výrazy o revolučnej zbrani budúcnosti.
 

 

ku-xlarge.jpg

Blackbird SR-72


Aj parametre tohto stroja majú byť mimoriadne – motor má byť kombináciou turbíny a náporového motora (ramjet motor), vďaka ktorej by sa maximálna rýchlosť lietadla vyšplhala na neuveriteľných 5800 km/h (Mach 6). SR-72 má byť takisto vybavené najmodernejšími zbraňami, ktoré budú v pohotovosti kedykoľvek udrieť.

Už o SR-71 sa hovorilo, že išlo o skutočne výnimočné špionážne lietadlo, ktoré pri maximálnom zrýchlení dokázalo „zmiznúť“ pred raketami zem-vzduch (pri rýchlosti Mach 3). Nový model SR-72 má podľa predstaviteľov firmy dokonca dosiahnuť dvojnásobnú rýchlosť.

Futuristické lietadlo má byť také účinné, že „protivník nebude mať čas reagovať na útok, či možnosť skryť sa,“ napísala vtedy britská BBC. Jeho vývoj je zatiaľ len začiatku a predpokladá sa, že svetlo sveta by malo uzrieť v roku 2030. Do piatich rokov by mal byť k dispozícii prvý prototyp, ktorý sa bude testovať.

 

 

(zdroj:www.aktuality.sk )

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.